Advisory Groups & Committees
Melbourne Royal has a well-connected network of industry advisory groups and committees who provide support and expert advice across the Melbourne Royal Show competitions and the Melbourne Royal award programs.
The role of a committee or industry advisory group is to work with Melbourne Royal staff to ensure the delivery of events that are relevant, engaging and assist in further education and promotion of Victorian agriculture.
The members of these committees and industry advisory groups are appointed by the Board and are experts in their field. They provide insight into the latest industry trends and movements and advice on how to refine and advance the competitions.
Melbourne Royal Competitions
All Breeds Championship Show (Dogs)
Gael Wilcock, Chair
Judith Oliver, Vice Chair
Tyron Atkinson
Christina John
Heather Tilley
Kira Wilkinson
Art, Craft & Cookery
Malcolm Sanders, Chair
Pam Mawson, Vice Chair
Susan Campbell-Wright
Ramona Barry
Leanne Compton
Christina Despoteris OAM
Annette Fitton
Merrilyn Laws
Chelsea Wearne, Committee Intern
Katrina Wheaton-Penniall
Alpaca
Emmaly Gridley
Louise Lazarus
Trevor Parry
Beef Cattle
David Bolton, Chair
Cindy Smith
Matt Cooney, Committee Intern
Jo Mclauchlan
Sam Nelson
Duncan Newcomen
Jess Sharp
Allen Snaith
Gary Turnham
Vanessa Wenn
Fleece
Roger Wilkinson, Chair
Paul Ferronato
Doug Hopkins
Norm Tozer
Craig Trickey
Samantha Wan
Helen Wright
Heritage
Colleen Lazenby, Chair
Steve Campbell-Wright
Elizabeth Lithgow
Michael Martin
Tim Morgan
Jason Ronald OAM
Ray Tonkin
Michael Tonta
Horses
Bernie Hearn
Dean Matthews
Elizabeth Porter
Leanne Tarranto
Warren Worboys
Poultry
Michael Holmes, Chair
Natalie Akers
Murray Akers
Bill Bergin
Roger Hancock
Megg Miller OAM
Tony Milton
Neil Penny
Sheep
Gavin Wall, Chair
Graeme Collins
Lynette Dehnert
Bron Ellis
Mathew Hill
Jill Noble
Tess Runting, Committee Intern
Elizabeth Russell
Bruce Starritt
Veterinarian, Biosecurity, Animal Welfare, Traceability Advisory Group
Dr Catherine Ainsworth, Chair
Dr Chris Heislers
Dr Charles Blackwood
Melbourne Royal Awards
Australian Distilled Spirits Awards
Caroline Ashford
Sebastian Costello
Stuart Gregor
Luke McCarthy
Sebastian Reaburn
Julian White
Shaun Byrne
Australian Food Awards
Phillippa Grogan
Anna Kelly
Adrian Richardson
Carol Rothschild
Australian International Beer Awards
Craig Bowen
Justin Fox
Tina Panoutsos
Warren Pawsey
Jayne Lewis
Australian International Coffee Awards
Melissa Caia
Georgia Major
Adam Metelmann
Dean Slade
Melbourne Royal Wine Awards
Emma Brown
Mel Chester, Chair of Judges
Jeni Port
Rohan Smith
Melbourne Royal Initiatives
Emerging Leaders Advisory Group
Andrew Spierings, Chair
Alexandra Pattinson, Vice-Chair
Ashlea Cross
Grace Calder
Michaela Glasser
Tom Havers
Alexandra Pattinson, Committee Intern
Kimberly Pellosis
Andrew Spierings
Callum Taylor